JAKIE DOKUMENTY WYMAGA NOTARIUSZ DO UMOWY SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ?

Dokumenty

Do umowy sprzedaży nieruchomości gruntowej wymagane są następujące dokumenty:

1/   aktualny wypis z rejestru gruntów dla działek będących przedmiotem umowy, z klauzulą do dokonania wpisu w księdze wieczystej,

2/    aktualne zaświadczenie wydane przez właściwy organ, z którego będzie wynikało jakie jest przeznaczenie działek będących przedmiotem umowy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,

4/   aktualne zaświadczenie wydane przez właściwy organ, z którego będzie wynikało, czy działki będące przedmiotem umowy są objęte uproszczonym planem urządzenia lasu jak również decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach,

5/ aktualne zaświadczenie wydane przez właściwy organ, z którego będzie wynikało, czy działki będące przedmiotem umowy są objęte obszarem rewitalizacji lub Specjalną Strefą Rewitalizacji,

6/ oraz do wglądu podstawę nabycia – np.: wypis aktu notarialnego, wypis aktu poświadczenia dziedziczenia czy postanowienie sądowe (dotyczące dziedziczenia, działu spadku, zniesienia współwłasności, podziału majątku), na podstawie której nastąpiło nabycie nieruchomości.

           W przypadku gdy konieczne jest założenie dla działki księgi wieczystej to wymagany będzie także wyrys z mapy ewidencyjnej dla tej działki, z klauzulą do wpisu w księdze wieczystej.

          Ponadto w konkretnych sytuacjach mogą być jeszcze wymagane inne dokumenty.  Zaświadczenie z urzędu skarbowego wydane w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn wymagane jest w sytuacji nabycia lokalu w drodze spadku oraz w przypadku nabycia w drodze darowizny lub zniesienia współwłasności od 1 stycznia 2007 roku.

Art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku do spadków i darowizn

6. Jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych tytułem, określonym w art. 1, notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. 

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku do spadków i darowizn
1. Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2) darowizny, polecenia darczyńcy;
3) zasiedzenia;
4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Sposób przekazywania dokumentów do kancelarii

Dokumenty należy przesłać pocztą elektroniczną do kancelarii na kilka dni przed czynności w celu ich weryfikacji. Oczywiście dokumenty też można dostarczyć do kancelarii notarialnej osobiście. Oryginały dokumentów należy przynieść do kancelarii na umówiony termin czynności.

Dowód osobisty

Ponadto w kancelarii notarialnej klient powinien posiadać ważny dokument tożsamości, to jest dowód osobisty, paszport lub kartę pobyty. W kancelarii notarialnej akceptujemy elektroniczny mDowód znajdujący się w aplikacji mObywatel na smartfonie.

Art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku ustawy Prawo o notariacie
§ 1. Przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz jest obowiązany stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności.

Zastrzeżenie PESEL

Strony umowy nie mogą też mieć w trakcie umowy zastrzeżonych numerów pesel. Wystarczy w kancelarii chwilę przed czynnością w aplikacji mObywatel odznaczyć zastrzeżenie PESEL.

Art. 85 ust. 2a ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku ustawy Prawo o notariacie

2a. Notariusz przed dokonaniem czynności notarialnej, o której mowa w art. 85a § 1, weryfikuje w sposób, o którym mowa w art. 23j lub art. 23m ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2024 r. poz. 736 i 854), w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL, o którym mowa w art. 23a ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, zwanym dalej ,,rejestrem zastrzeżeń numerów PESEL”, czy numer PESEL osoby wskazanej w art. 85a § 1 jest zastrzeżony.

Zapraszamy do kontaktu z kancelarią notarialną w celu weryfikacji dokumentów.

GOdziny urzędowania

Poniedziałek – Piątek:

9:00 – 17:00

inne terminy po wcześniejszym uzgodnieniu

ul. Stefana Batorego 4/4
31-135 Kraków

Kontakt

506 48 70 77

12 265 88 10