Fundacja
Fundacja jest osobą prawną działającą w oparciu o statut oraz ustawę z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach. Fundacja podlega obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego i z tą chwilą nabywa osobowość prawną.
Fundatorzy
Fundację mogą założyć jedna lub więcej osób fizycznych lub prawnych, a także jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej ale wyposażone w zdolność prawną (fundatorzy).
Oświadczenie w formie aktu notarialnego lub testament
Fundacja może być utworzona na podstawie oświadczenia woli fundatora złożonego w formie aktu notarialnego albo może zostać ustanowiona w testamencie przez spadkodawcę. Testament sporządzony przez spadkodawcę nie musi mieć formy aktu notarialnego, wystarczy jak będzie sporządzony własnoręcznie.
Cel fundacji
Oświadczenie fundatora o ustanowieniu fundacji złożone w formie aktu notarialnego wymaga wskazania celów fundacji. Celem fundacji nie może być prywatny interes fundatora. Fundacja jest często określana jako „fundacja celu publicznego” w odróżnieniu od fundacji rodzinnej mającej za cel wyłącznie prywatny. Fundacja powinna realizować cel społecznie lub gospodarczo użyteczny, w szczególności taki, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami [art. 1 ustawy o fundacjach]. Wyliczenie powyższe jest wyliczeniem przykładowym, nie wyczerpuje wszystkich celów publicznych jakie fundacja może realizować.
Pozostałe elementy oświadczenia fundatora kreującego fundację
Notarialne oświadczenie o ustanowieniu fundacji powinno także wskazywać nazwę fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na realizację celów fundacji. Tymi składnikami majątkowymi mogą być: pieniądze, papiery wartościowe, a także oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości.
Ustawa o fundacjach nie określa minimalnej kwoty przeznaczonej na realizację celów fundacji, zatem może to być dowolna kwota choćby kilkaset złotych. Jedynie gdy fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą ustawa określa, że minimalna kwota przeznaczona na taką działalność powinna wynosić 1.000,00 zł.
W oświadczeniu fundatorzy mogą też wskazać ministra sprawującego nadzór nad fundacją.
Siedziba fundacji powinna znajdować się w Polsce. Nie ma znaczenia obywatelstwo, miejsce zamieszkania czy siedziba fundatora.
Statut fundacji
Wszystkie pozostałe kwestie dotyczące zasad, form i zakresu działalności fundacji, składu i organizacji zarządu, sposobu jego powoływania oraz obowiązków i uprawnień Zarządu i jego członków określać będzie statut fundacji. Nie jest wymagana forma aktu notarialnego dla statutu fundacji, wystarczy w zupełności forma pisemna. Najczęściej osobiście statut fundacji określa fundator.
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Notarialną w Krakowie przy ulicy Stefana Batorego 4/4 w celu ustanowienia fundacji w drodze aktu notarialnego. Posiadamy duże doświadczenie w przygotowywaniu takich dokumentów.
GOdziny urzędowania
Poniedziałek – Piątek:
9:00 – 17:00
inne terminy po wcześniejszym uzgodnieniu

ul. Stefana Batorego 4/4
31-135 Kraków
Kontakt
506 48 70 77
12 265 88 10