Dziedziczenie zachowku

Należy odróżnić dziedziczenie obowiązku zaspokojenia roszczenia o zachowek (dług spadku) od dziedziczenia roszczenia z tytułu zachowku (prawa do zachowku).

Dziedziczenie obowiązku zapłaty zachowku

Obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek należy do długów spadkowych zgodnie z art. 922 § 3 ustawy – Kodeks cywilny, wchodzi w skład spadku i podlega dziedziczeniu. Jeżeli osoba dziedziczy po swoim spadkodawcy obowiązek zaspokojenia roszczenia o zachowek, sama jest uprawniona do zachowku, jej odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jej własny zachowek (art. 999 ustawy – Kodeks cywilny).

Dziedziczenie roszczenia z tytułu zachowku

Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy (art. 1002 ustawy – Kodeks cywilny). Zatem roszczenie o zachowek podlega ograniczonemu dziedziczeniu przez niektórych ze spadkobierców uprawnionego do zachowku. Jeżeli wszyscy ze spadkobierców osoby uprawnionej do zachowku są osobami, które nie należą do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy, roszczenie o zachowek przysługujące zmarłemu uprawnionemu wygasa.

Kancelaria notarialna w Krakowie przy ul. Stefana Batorego 4/4 specjalizuje się między innymi w przygotowywaniu testamentów, umów o zrzeczenie się dziedziczenia czy prawa do zachowku, a także w protokołowaniu oświadczeń o odrzuceniu spadku.

GOdziny urzędowania

Poniedziałek – Piątek:

9:00 – 17:00

inne terminy po wcześniejszym uzgodnieniu

ul. Stefana Batorego 4/4
31-135 Kraków

Kontakt

506 48 70 77

12 265 88 10