E-Doręczenia – Kto ma obowiązek posiadania skrzynki do elektronicznych doręczeń? Jakie są skutki posiadania takiej skrzynki?

 

Ustawa o doręczeniach elektronicznych z dnia 18 listopada 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2320, tj. z dnia 21 czerwca 2024 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 1045)) wprowadziła elektroniczny odpowiednik listu poleconego. Docelowo z usługi elektronicznych doręczeń mają korzystać wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, to jest adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, rzecznicy patentowi oraz notariusze. Zgodnie z harmonogramem od 1 stycznia 2025 roku wszystkie podmioty publiczne oraz osoby wykonujące zawody zaufania publicznego mają obowiązek posiadania adresu do elektronicznych doręczeń. Ponadto każdy podmiot niepubliczny, który przed 1 stycznia 2025 roku nie zdążył się wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego albo został utworzony nie wcześniej niż 1 stycznia będzie miał także obowiązek utworzenia i korzystania ze skrzynki do e-Doręczeń. Podmioty niepubliczne, które przed 1 stycznia 2025 roku były wpisane do KRS, taki obowiązek będą posiadać od 1 kwietnia 2025 roku. Także każdy przedsiębiorca, który będzie składał wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej po 31 grudnia 2024 roku będzie miał obowiązek posiadania adresu do elektronicznych doręczeń. Wszyscy inni przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani w CEIDG do 31 grudnia 2024 roku będą posiadali obowiązek korzystania z e-Doręczeń od 1 października 2026 roku, chyba, że po 30 czerwca 2025 roku będą składać wniosek o zmianę wpisu w CEIDG, to wtedy razem ze złożeniem takiego wniosku będą obowiązani do założenia skrzynki do e-Doręczeń.

Podstawową kwestią doręczeń jest otrzymanie przez nadawcę potwierdzenia, że adresat otrzymał korespondencję lub miał możliwość zapoznania się z nią. Ten aspekt jest realizowany w elektronicznych doręczeniach przez to, że nadawca otrzyma po wysłaniu wiadomości dowód wysłania oraz dowód otrzymania. Dowód otrzymania wystawiany jest po:

1) odebraniu korespondencji (dokumentu elektronicznego) przekazanej na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego, przez co rozumie się każde działanie adresata posiadającego adres do doręczeń elektronicznych, powodujące, że adresat dysponuje dokumentem, który wpłynął na ten adres, i może zapoznać się z treścią odebranego dokumentu,

2) wpłynięciu korespondencji (dokumentu elektronicznego) na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu publicznego, przez co rozumie się zaistnienie warunków technicznych umożliwiających adresatowi odebranie doręczanego dokumentu,

3) upływie 14 dni od dnia wpłynięcia korespondencji przesłanej przez podmiot publiczny na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego, jeżeli adresat nie odebrał go przed upływem tego terminu.

GOdziny urzędowania

Poniedziałek – Piątek:

9:00 – 17:00

inne terminy po wcześniejszym uzgodnieniu

ul. Stefana Batorego 4/4
31-135 Kraków

Kontakt

506 48 70 77

12 265 88 10