Legalizacja

Akty notarialne, poświadczenia podpisu czy też poświadczone notarialnie odpisy dokumentów mogą być użyte zagranicą. Czasem zagraniczne organy/instytucje/podmioty wymagają, aby taki dokument notarialny został zaopatrzony w klauzulę apostille. Przepisy dotyczące nadawania klauzuli apostille oraz jej treść określa Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych z dnia 5 października 1961 r. (Dz.U. 2005 Nr 112, poz. 938), dalej zwana Konwencją Haską, która obowiązuje na terytorium Polski od 14 sierpnia 2005 roku.

Aby uzyskać klauzulę apostille, z dokumentem notarialnym należy udać się do Sądu Okręgowego właściwego dla miejsca siedziby kancelarii notarialnej. W przypadku naszej kancelarii notarialnej będzie to Sąd Okręgowy w Krakowie, ul. Przy Rondzie 7. Uwierzytelnienia dokumentów notarialnych dokonuje Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie lub Wiceprezesi Sądu Okręgowego w Krakowie. Za uwierzytelnienie jednego dokumentu pobierana jest opłata skarbowa w kwocie 26 zł. Czas oczekiwania na dokonanie uwierzytelnienia podpisu wynosi do 3 dni. W przypadku dużej liczby dokumentów do uwierzytelnienia, załatwienie sprawy może trwać do 1 tygodnia.

Więcej informacji można uzyskać pod poniższym linkiem: https://www.krakow.so.gov.pl/uwierzytelnianie-dokumentow,m,mg,3,160

Klauzula apostille

Po uzyskaniu tak uwierzytelnionego dokumentu notarialnego można wnioskować do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o nadanie klauzuli apostille. Sprawami związanymi z nadawaniem klauzul apostille zajmuje się Referat ds. Legalizacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych, al. Szucha 23, ​​​00-580 Warszawa. Opłata za wydanie apostille wynosi 60 zł za każdy poświadczany dokument.

Czy polski notariusz wymaga na zagranicznych dokumentach klauzuli apostille

Zagraniczne dokumenty urzędowe mają moc dowodową na równi z polskimi dokumentami urzędowymi, przy czym tylko w przypadku dokumentów dotyczących przeniesienia własności nieruchomości położonej w Rzeczypospolitej Polskiej (chodzi w tym wypadku przede wszystkim o pełnomocnictwa) powinny być one zaopatrzone w klauzulę apostille. 

Konwencja Haska nie obowiązuje we wszystkich państwach, a tam gdzie ona nie obowiązuje to takie dokumenty urzędowe powinny być uwierzytelnione przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny. Zatem każdy inny zagraniczny dokument urzędowy, np. dokumenty aktów stanu cywilnego, wyciągi z rejestrów handlowych, który nie dotyczy nieruchomości będzie w pełni uznany na terytorium Polski bez konieczności uzyskiwania zagranicą klauzuli apostille.

GOdziny urzędowania

Poniedziałek – Piątek:

9:00 – 17:00

inne terminy po wcześniejszym uzgodnieniu

ul. Stefana Batorego 4/4
31-135 Kraków

Kontakt

506 48 70 77

12 265 88 10